Liigu sisu juurde

Parem hea sõber kui pool lehma katusel!

7. okt. 2014
Festivali plakat

Dance and Music in the Alps

23. septembri varahommikul, pool tundi enne sügise algust, startis Pärnust buss rõõmsate rahvatantsijate ja pillimängijatega, sihiks kaunis Austria. Rahvatantsurühmad Kirmas ja Kajakas ning kapell Kupparimuori sõitsid osalema kolmandat korda toimuvale rahvusvahelisele muusikafestivalile „Tants ja muusika Alpides“.

Reisist ja esinemistest koostas kokkuvõtva loo Külli Šorin, kes tantsib rahvatantsurühmas Kirmas.  Täisartikkel avaneb siin lingil (vajuta siia)

Proovitants bensiinijaamas. Foto Külli Šorin

Bussisõit viis seltskonna läbi Läti-Leedu-Poola-Tšehhi. Jalasirutuspauside ajal tehti bensiinijaamades ja kaubanduskeskuse parklas mõned lustakad tantsutiirud, millega pakuti möödajalutajale ja –sõitjaile vaatamisrõõmu.

Festival algas 25.septembril Mozarti sünnilinnas Salzburgis. Enne planeeritud avakontserti oli reisiseltskonnal võimalus tutvuda vanalinna ja selle vaatamisväärsustega, millest üks olulisemaid on kindlasti kuulsa helilooja sünnimaja. Avakontserdi alguseks mängis ilmataat vingerpussi ja avas oma vihmaluugid. Korraldajad ei osanud seda huvitaval kombel ette näha ja otsustasid helitehnika ja osalejate säästmiseks kontserdi ära jätta. Kuid õiget rahvatantsijat vihm ei heiduta, pärast lausvihmas grupipildi tegemist lilleõites Mirabellgartenis kutsusid Läti ja Leedu tantsijad meid endiga kaasa ja nii sai toimuda omaalgatuslik avakontsert pargi lähedal oleva Schloss Mirabell’i saalis. Läti ja Eesti kollektiivid esinesid oma tantsudega ning Leedu ja Ukraina rühmad esitasid oma laule. Õhkkond oli sõbralik ja soe ning tekkis mõnus koostegemise tunne. Festival sai seega avatud ja positiivsete emotsioonidega sõideti edasi Raurisesse.

Ühispilt MirabellGartenis. Foto Külli Šorin
 

Rauris on 3150 elanikuga asula otse Hohe Tauerni mäestiku ja rahvuspargi südames, mille lähedal asuvad paljud looduslikud vaatamisväärsused nagu Großglockneri mägi ja Eisriesenwelti jääkoopad.  Vanal ajal oli Raurise piirkond tuntud oma kullakaevanduste poolest, tänapäeval on asula populaarne turismiobjekt (aastas 240 tuhat ööbimist). 26. septembri pärastlõunal toimus Raurise kiriku ees asuval turuplatsil festivali kontsert. Ilm oli ilus ja publikut jagus nii väljakuäärsetele istekohtadele kui ka hotellide rõdudele. Eesti tantsurühmade juhendajate Raivo Ermi ja Roland Landingu poolt kokku pandud esinemiskava andis kummalegi rahvatantsurühmale võimaluse esitada oma lemmiktantse koos ja eraldi. Evi Vaheri juhendatava kapelli saatemuusika andis tantsudele juurde oma võlu. Festivalil osalesid veel kollektiivid Ukrainast, Lätist, Leedust, Ungarist ja Bulgaariast.

Festivalilinna Raurise turuplatsil. Foto Külli Šorin

Festivali lõppakord oli kontsert Raurise kirikus 27. septembril. Sügavaima mulje jätsid Ukraina lapsed, kelle etteaste viimase loo sissejuhatuseks rääkis nende juhendaja: „Kahjuks käib meie maal sõda. Laste nutu kõrval kostab ka paljude emade nuttu. Esitame oma maa mitteametliku hümni.“ Lapsed laulsid käsi südamel ja samal ajal süüdati küünlad hukkunute mälestuseks. Laulu lõppedes valitses kirikus täielik vaikus, millele järgnes tormiline aplaus.

Ukrainlased esitasid sõja-aja hümni käsi südamel. Foto Külli Šorin

Kontserdi lõpus tänasid festivali korraldajad osavõtnud kollektiive ja nende juhendajaid.

Lugejais võib tekitada küsimusi käesoleva artikli pealkiri „Parem hea sõber, kui pool lehma katusel.“ Selgituseks – esiteks on see tore lause Kirmase poolt esitatava „Jooksupolka“ saatemuusikast ja seda hüüti aeg-ajalt üksteisele pika bussisõidu vältel tuju üleval hoidmiseks. Teiseks tõdes reisiseltskond taas, et rahvatantsijad saavad hakkama igasugustes olukordades ja oskavad üheskoos oma elu ise huvitavaks teha.

Aitäh teile vaprad ja professionaalsed bussijuhid Erik Siig ja Mati Koppel! Aitäh Eesti Lipu Seltsile, kelle abil saime kinkida festivali osavõtjatele Eesti lipud!

 Saadud Festivali diplom eduka osavõtmise eest.  /    Salzburgi külastades on kohustus näha Mozarti sünnikodu.  Fotod Külli Šorin

 Leedulaste etteaste  Foto Külli Šorin

Lätlased tantsuhoos Raurises. Foto Külli Šorin

Bulgaaria koor  Foto Külli Šorin

Werfen. Foto Külli Šorin

Festivali esinemine Raurises. Foto Külli Šorin

Maailma suurima jääkoopa Eisriesenwelt koopasuue. Foto Külli Šorin

Lisaks festivali ametlikule osale tutvuti ka Austria vaimustava looduse ja mägedega  Foto Külli Šorin

Austria loodus pakub lummavaid vaateid. All Werfeni linn. Foto Külli Šorin

Artikkel avaldati esmalt Maalehe Pärnumaa blogis:   http://blog.maaleht.ee/parnumaa/?p=70613

No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: