Proovitants bensiinijaamas. Foto Külli Šorin
Bussisõit viis seltskonna läbi Läti-Leedu-Poola-Tšehhi. Jalasirutuspauside ajal tehti bensiinijaamades ja kaubanduskeskuse parklas mõned lustakad tantsutiirud, millega pakuti möödajalutajale ja –sõitjaile vaatamisrõõmu.
Festival algas 25.septembril Mozarti sünnilinnas Salzburgis. Enne planeeritud avakontserti oli reisiseltskonnal võimalus tutvuda vanalinna ja selle vaatamisväärsustega, millest üks olulisemaid on kindlasti kuulsa helilooja sünnimaja. Avakontserdi alguseks mängis ilmataat vingerpussi ja avas oma vihmaluugid. Korraldajad ei osanud seda huvitaval kombel ette näha ja otsustasid helitehnika ja osalejate säästmiseks kontserdi ära jätta. Kuid õiget rahvatantsijat vihm ei heiduta, pärast lausvihmas grupipildi tegemist lilleõites Mirabellgartenis kutsusid Läti ja Leedu tantsijad meid endiga kaasa ja nii sai toimuda omaalgatuslik avakontsert pargi lähedal oleva Schloss Mirabell’i saalis. Läti ja Eesti kollektiivid esinesid oma tantsudega ning Leedu ja Ukraina rühmad esitasid oma laule. Õhkkond oli sõbralik ja soe ning tekkis mõnus koostegemise tunne. Festival sai seega avatud ja positiivsete emotsioonidega sõideti edasi Raurisesse.
Ühispilt MirabellGartenis. Foto Külli Šorin
Rauris on 3150 elanikuga asula otse Hohe Tauerni mäestiku ja rahvuspargi südames, mille lähedal asuvad paljud looduslikud vaatamisväärsused nagu Großglockneri mägi ja Eisriesenwelti jääkoopad. Vanal ajal oli Raurise piirkond tuntud oma kullakaevanduste poolest, tänapäeval on asula populaarne turismiobjekt (aastas 240 tuhat ööbimist). 26. septembri pärastlõunal toimus Raurise kiriku ees asuval turuplatsil festivali kontsert. Ilm oli ilus ja publikut jagus nii väljakuäärsetele istekohtadele kui ka hotellide rõdudele. Eesti tantsurühmade juhendajate Raivo Ermi ja Roland Landingu poolt kokku pandud esinemiskava andis kummalegi rahvatantsurühmale võimaluse esitada oma lemmiktantse koos ja eraldi. Evi Vaheri juhendatava kapelli saatemuusika andis tantsudele juurde oma võlu. Festivalil osalesid veel kollektiivid Ukrainast, Lätist, Leedust, Ungarist ja Bulgaariast.
Festivalilinna Raurise turuplatsil. Foto Külli Šorin
Festivali lõppakord oli kontsert Raurise kirikus 27. septembril. Sügavaima mulje jätsid Ukraina lapsed, kelle etteaste viimase loo sissejuhatuseks rääkis nende juhendaja: „Kahjuks käib meie maal sõda. Laste nutu kõrval kostab ka paljude emade nuttu. Esitame oma maa mitteametliku hümni.“ Lapsed laulsid käsi südamel ja samal ajal süüdati küünlad hukkunute mälestuseks. Laulu lõppedes valitses kirikus täielik vaikus, millele järgnes tormiline aplaus.
Ukrainlased esitasid sõja-aja hümni käsi südamel. Foto Külli Šorin
Kontserdi lõpus tänasid festivali korraldajad osavõtnud kollektiive ja nende juhendajaid.
Lugejais võib tekitada küsimusi käesoleva artikli pealkiri „Parem hea sõber, kui pool lehma katusel.“ Selgituseks – esiteks on see tore lause Kirmase poolt esitatava „Jooksupolka“ saatemuusikast ja seda hüüti aeg-ajalt üksteisele pika bussisõidu vältel tuju üleval hoidmiseks. Teiseks tõdes reisiseltskond taas, et rahvatantsijad saavad hakkama igasugustes olukordades ja oskavad üheskoos oma elu ise huvitavaks teha.
Aitäh teile vaprad ja professionaalsed bussijuhid Erik Siig ja Mati Koppel! Aitäh Eesti Lipu Seltsile, kelle abil saime kinkida festivali osavõtjatele Eesti lipud!
Saadud Festivali diplom eduka osavõtmise eest. / Salzburgi külastades on kohustus näha Mozarti sünnikodu. Fotod Külli Šorin
Leedulaste etteaste Foto Külli Šorin
Lätlased tantsuhoos Raurises. Foto Külli Šorin
Bulgaaria koor Foto Külli Šorin
Werfen. Foto Külli Šorin
Festivali esinemine Raurises. Foto Külli Šorin
Maailma suurima jääkoopa Eisriesenwelt koopasuue. Foto Külli Šorin
Lisaks festivali ametlikule osale tutvuti ka Austria vaimustava looduse ja mägedega Foto Külli Šorin
Austria loodus pakub lummavaid vaateid. All Werfeni linn. Foto Külli Šorin