Liigu sisu juurde

Kust me tuleme?

Rahvuskultuuriselts KIRMAS  tähistab 2015. aasta detsembris seltsi 30. aastapäeva !

Rahvuskultuuriselts KIRMAS on Pärnus tegutsenud juba aastast 1985,     seltsi ajalugu ulatub palju varasematesse aastatesse – aega, kui tegutseti Pärnu Metsakombinaadi Klubi tiiva all, juhendajaks Ülle Jaeger. Ülle on endiselt meie seltsiga seotud ka täna, aga peamiseks tantsujuhendajaks on suurte kogemustega tantsujuht Raivo Erm.

Kirmases tegutsevad segarahvatantsurühm, rahvamuusikakapell (Kupparimuorid) ja laulusolistid. 2015. aastast tegutseb ka naisrühm.

Läbi aastakümnete on Kirmas esitanud folkloorseid kavasid, rahvapärimuslikke tantsu- ja laulukavasid, samuti ka seatud rahva- ja lavatantse. Oleme läbi viinud õhtuid, kus  tutvustatakse Eesti rahvakalendri tähtpäevi. Kõik meie poolt tehtu on pakkunud silmailu ja andnud  ka teadmisi meie rahvapärimuslikust kultuurist, rikastanud meie vaatajaskonna teadmisi eesti folkloorsest ja pärimuslikust tantsust, muusikast ja laulust. Oluline on ka see, et meie tantsijad, lauljad ja ka pillimehed naudiksid alati ka ise oma etteasteid.

Kirmase embleemil on suur juurtega puu – Kirmas on läbi aastate järginud tava, et säiliks järjepidevus, et meie laulud, tantsud saaks edasi pärandatud vanematelt põlvedelt meie lastele.

Meie embleemil oleva puu tüvi – need oleme meie, juured – need on meie esivanemad, ning lehed – need on meie lapsed. Neid ühendab armastus oma rahvapärimuse vastu.

Läbi tegutsemisaja on Kirmas osalenud paljudel rahvusvahelistel folkloorifestivalidel – Ungaris, Saksamaal, Hispaanias, Itaalias, Inglismaal, Lätis, Soomes, Rootsis, Valgevenes, Kanadas, Leedus, Venemaal, Austrias ja Indoneesias. Sealjuures oleme osalenud rahvakunstifestivalidel Europeade ja folkloorifestivalidel Baltica. Oleme osalenud Eesti üldtantsupidudel ja paljudel väiksematel tantsu- ja folklooriüritustel. Tantsime nii autentseid rahvatantse kui ka seadeid ja lavatantse.

Tallinn 2011 kultuuripealinna ürituste Pärimuse Päevad raames 2011. aastal esitasime Tallinnas vaatajatele meie folkloorikava, mis põhineb vanadel Pärnumaalt pärit autentsetel rahvatantsudel ja tantsumängudel.  Näitasime, et ka meilt Pärnumaalt on pärit väga palju erinevaid folkloortantse, samuti et erinevates Eestimaa kihelkondades kirja pandud tantsud võivad sageli olla üldjoonelt sarnased, kuid on ometi erinevad. Osalesime samalaadse kavaga ka 2010. aasta Baltica Folkloorifestivalil. Seni viimasel Baltica 2013. aasta festivalil esitasime kava vanadest folkloortantsudest ja tantsumängudest.

2013. aastal taaselustasime rahvatantsuvõistluse “Pärnu Labajalg 2013“. Ürituse kohta leiad täiendavat infot kõrvalolevalt lingilt.

2013. aastal viisid tantsujalad meid Leedu Palanga folkloorifestivalile “Jurgi, Paimk Raktus” ja Venemaale Peterburisse festivalile “Interfolk 2013”.  2014. a. suurimaks ürituseks oli osalemine juulis XIX üldtantsupeol “Puudutus” ja septembris folkloorifestivalil Austrias. 2015. aastal käisid mehed tantsimas ja naised vaatamas meeste tantsupeol MTP3 Rakveres, toimus Pärnumaa tantsupidu ning tantsureis Soome Loviisasse.

2015. aastal täitus Kirmasel 30 aastat tegevuse algusest – kogu aasta toimub enneolematu hulk üritusi selle tähtsündmuse egiidi all. Juubelikontsert toimus Pärnus Nooruse Majas 14. novembril 2015.  Vaata pilte siit.

2016. aastal lisaks aktiivsele esinemisele Pärnus ja Pärnumaal käisime Orava tantsupeol, esinesime Leedu Vabariigi taasiseseisvuspäeva kontserdil Leedus Visaginase linnas ning osalesime suurel CIOFF Erau folkloorifestivalil Indoneesias Tenggarongis.

%d bloggers like this: